První strana deníčku, pro vylívání srdíčka.

22. března 2014 v 21:13 | Drakushka |  Moje kecy
Tenhle obrázek mě moc oslovil.


Hrozně se mi líbí, a jelikžo je v něm obsažená každá vlastnost kterou nesnáším, tak si jej beru hodně k srdci. Myslím tohle je takový můj první výkec, o nevím všem čem možném. Ale asi hlavně o dnešním výletě. Byla jsem na výšlapu na hory, bylo to strašný. Jsem sportovní člověk, ale bylo hrozné vedro. Ještě že foukalo, to my připomíná - Bylo dneska tak hezky i u vás?


Krásná animačka, nemyslíte? Já osobně jsem hrozně posedlá věcmi s lebkami, káry, kříži a galaxií, a to přitom obvykle nemám žádné sklony k dnešním trendům, aby jste si nemysleli. Možná je to i důvod proč ještě pořád vlastím ten strašný pruhovaný svetr, ve kterém vypadám , že jsem tlustá. :D
Ano, trošičku jsem prohrabala Tumblr, vážně tu stránku miluju. Pokud hledáte pěkný obrázek, doporučuji, vám ji.


A nakonec překvápko. Nový design! Líbí se vám? mě moc. Miluju Miku Hatsuno a jak už jsem zmínila i vzor galaxie. Dělala ho Tayo, Moc děkuji. Hrozně se mi líbí. ♥ Jsi zlatíčko.
Tím se loučím. Žijte blaze !
(≧▽≦)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tayusha - はたけ多代 Tayusha - はたけ多代 | Web | 22. března 2014 v 22:53 | Reagovat

Nemáš vůbec zač miláčku. ♥
Moc ráda jsem ho pro tebe udělala, a tvému blogu i docela sluší. :)
Taky se mi ten obrázek moc líbí. Já osobně mám hrozně ráda kříže. I love it! *-* A pak ještě sovičky, samozřejmě. :3

2 Tayusha - はたけ多代 Tayusha - はたけ多代 | Web | 22. března 2014 v 23:09 | Reagovat

- ty hajzle, (pardon že to píšu sem) začni mi sakra odpovídat na skype. :D S tebou je domluva jak s bambusem! :D

3 Kimesuke Kimesuke | Web | 24. března 2014 v 0:18 | Reagovat

Design je krásnej :33 (Tayush je šikulka >w< - hlavně nenápadně >> - to jsem od ní pochytil QWQ budu muset chodit na terapie abych se toho zbavil :"D)

Hatsune je dobrá ^^ ale osobně mám radši Kaita nebo Gakupa ^3^ ale z holek je Miku nejlepší :3

Galaxie je nádherná *Q* Tumblr je skvělej :"3 věčně tam hledám gify *w* protože jsou tam fakt skvělý :3

4 Albertimpop Albertimpop | E-mail | Web | 7. června 2018 v 19:14 | Reagovat

The prostate is central to the part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate gland is found just while watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient to the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years. Infections in the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common coming from all varieties of prostate infection. It is due to bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma to the urinary tract or by infections originating from other parts of the body. A patient may experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect as well as the utilization antibiotics and NSAIDs to help remedy the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to establish the sources of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some with the steps you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and it'll also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that a few ejaculations weekly will help to prevent prostate type of cancer.

3. Eat pork without excess. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most significant measure to take to make certain a proper prostate is usually to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to go for prostate examination one or more times annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama